Szukanie żyły wodnej

Metoda I - jak znaleźć żyłę wodną!

Miejsce na wydajną studnię nie może być wybrane przypadkowo. Istnieje wiele sposobów na znalezienie żyły wodnej. Do najczęściej spotykanych metod należy posługiwanie się różdżką lub wahadełkiem. Do tej metody potrzebny jest doświadczony różdźkarz. A usługi radiestezyjne przeważnie kosztują lub jest są poza zasięgiem. Dla tego proponujemy zastosowanie metody używanej w starożytności. W starożytności używano glinianych garnków - obecnie jest dużo prościej, można używać słoików. Metoda jest bardzo prosta a co najważniejsze darmowa i skuteczna. Może ją z powodzeniem wykonać każdy, bez specjalnego doświadczenia ani sprzętu. Do tej metody potrzeba 10 lub więcej słoików szklanych (mogą być używane, najpopularniejsze 0,9l). Bardzo ważne aby wszystkie słoiki miały jednakową pojemność i były bez etykiet. Na działce gdzie szukamy żyły wodnej wyznaczmy linię prostą. Po tej linii w odległości 1m od siebie zakopujemy do góry dnem słoiki. Każdy zakopany słoik powinien wystawać ponad grunt około 10-12cm.

Słoiki obserwujemy przez kilka dni najlepiej o godz. 4-5 rano. Jeśli w któryś ze słoików jest bardziej zaroszony niż pozostałe, oznacza to że pod nim znajduje się żyła wodna. Gdy wybierzemy już najbadziej zaroszony słoik warto zrobić dokładniejsze badanie. Wokół tego miejsca należy postawić kilka słoików w odległości mniejszej niż 1 metr, ponieważ szerokość żyły może być niewielka np 30-40cm. I spośród wszystkich słoików wybrać najbardziej zaroszony - jako miejsce na studnie. Warto zainteresować się tym miejscem kopiąc studnię. Można przenieść słoiki w inne miejsce lub ustawić je prostopadle do wcześniejszego badania.

Metoda II - jak znaleźć żyłę wodną!

 

Metoda również testowana i sprawdzona przez Nas., W każdej okolicy są ludzie obdarzeni darem poszukiwania żył wodnych, wytyczania studni. Jeśli potrzebujesz studni o większej wydajności np.: do nawadnania upraw  - zachęcamy do skorzystania z takiej pomocy. Natomiast jeśli potrzeba 1000l np. do podlewana przydomowego ogródka to można wykonać studnię w dowolnym miejscu.


Metoda III - jak znaleźć żyłę wodną!

Skorzystaj w geoportalu Państwowej Służby Hydrologicznej PSH Geoportal. (prawy górny róg z menu wybierz - Jednolite Części Wód Podziemnych)
Dowiesz się o podziemnych zbiornikach wody na twoich działkach i szansach w sadownictwie i ogrodnictwie. Nad zbiornikami znajdują się wydajne wody podskórne, z których będziemy pozyskiwać wodę.